Bel fıtığı nedir; omurganın zamanla aşırı yük, ters hareket ve zorlanması ile oluşmaktadır. Bel bölgesinde bulunan omurlar arasındaki lifli jel dokunun sertleşmesi ile sinirlere doğru bası yapan fizyolojik oluşuma “bel fıtığı” denir.

Omurganın bel bölgesinde bulunan Lomber ile Sakral (L1-S1) aralığında bulunan omurların hareket kabiliyeti biraz daha fazla olup, beden yükünü taşıyan bölge olarak nitelendirilir. Bu bölge omurları arasında lifli kılıf içerisinde bulunan jel kıvamdaki disk dokusu bedenin amortisör görevini görmektedir. Bu doku zamanla maruz kaldığı travma, zorlama ve hareket kusurları ile bozulmaya başlamakta ve her harekette amortisör görevini biraz daha azaltmaktadır. Bu süreçte disk dokusu sertleşip kılıfa baskı yapmaktadır. Böylece bacaklarımıza giden sinirlere bası yapmaktadır. Bu bası neticesinde fıtığın konumu ve boyutuna göre farklı belirtiler ortaya çıkabilmektedir. Genel olarak;
– Kalçada ağrı
– Bacakta uyuşma
– Bacakta kasılma
– Ayak bileğinde gevşeme gibi sorunlarla kendini hissettirmektedir.

Bel fıtığı
Bel Fıtığı

Bel fıtığı; erken dönemde kontrol altına alınmazsa ilerleyen süreçlerde bireyin sosyal hayatını ciddi anlamda kısıtlayabilen bir tablo olarak karşımıza çıkmaktadır. Kişi bu süreçte ağır çalışma, ağır spor, aşırı hareket, uzun süreli oturma, uzun süreli ayakta kalma gibi davranışlar sergilediğinde ileri seviyede ayak düşüklüğü “foot-drop” gelişebilmektedir.

Bunun nedeni ise, fıtığın sinir köküne basıyı arttırması ile sinir üzerinden bacağa doğru gitmesi gereken ve bacaktaki kasların yeterince kasılmasını sağlayan EMG sinyallerinin azalmasıdır. EMG sinyalleri, beyinden çıkan komutlardır. Beyin bir hareketin nasıl ortaya çıkacağını düşünür ve sinir sistemi sayesinde ilgili noktaya ulaştırır. Bu güzergahta bir sorun yok ise düşünce hedef noktaya doğrudan ulaşır ve doğru hareketin yapılması için kasların yeterince kasılması sağlanır. Ancak sinir üzerinde disk basısı olduğunda hareketin ortaya çıkması için bacaklarda yeterli kasılma oluşmayacaktır. Bu da kişinin bacağını ve ayağını tam anlamı ile kullanamamasını doğuracaktır. İleri seviyelerde ise bu durum kısmi felç tablosuna dönüşebilmektedir. Bu tabloya ulaşmamak için cerrahi girim yöntemlerini değerlendirmek gerekir.

Bel fıtığı çeşitleri

Bel fıtıkları durumlarına konumlarına boyutlarına ve pozisyonlarına göre farklı adlandırılmaktadır. Erken dönem fıtıklar başlangıç, ileri safhada olanlar ise fıtığın sinir üzerinde yarattığı etkiye, konumunun bozukluğuna ve biçimine göre adlandırılır.

Bu tip fıtıklara;
– Anüler Yırtık
– Disk Bulging
– Dejeneratif Disk (Black Disc)
– Ekstrüde Disk
– Protrüze Disk olarak adlandırılmaktadır.

İlginizi çekebilir

Bel fıtıklarında cerrahi teknikler

Bel fıtıkları erken dönem haricinde genel olarak cerrahi girişimler ile tedavi edilmektedir. Temel prensip olarak yapılan uygulama ise fıtığın sinir üzerindeki basının kaldırmak için sahadan alınmasıdır. DEVAMI

Perkütan Hidrodiskektomi ile bel fıtığı cerrahisi yanı sıra Beyin Cerrahinin diğer tedavi seçenekleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

Video

Tavsiye Edilen Yazılar

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


Bir Yorum Ekle