Anüler yırtık genel olarak; bel fıtıklarının bir veya ikisinin birden ters bel hareketi neticesinde kendini gösterir. Ağır ve dengesiz yük kaldırma, travma gibi nedenlerle yırtılmasıdır. Bu durum disk kapsülü içinde meydana gelen yırtılma çok şiddetli ağrılara neden olabilmektedir. Kişinin neredeyse tüm hareket kabiliyetlerini kısıtlar. Bu tür sorunlarda tedavi süreci uzun zaman almaktadır. Bu tip disklerde açık cerrahi yöntemleri ile müdahale edilemez.

Anüler Yırtık
Anüler Yırtık

Anüler yırtık deyimi; radyoloji sonrası MR raporları değerlendirmesinde sık sık kullanılmaktadır. Omurlar arasında bulunan intervertebral disklerin bir birinden farklı iki kısmı vardır. Disk merkezi kısmında buluna doku jel kıvamındadır. Buna nükleus pulpozus  veya disk çekirdeği de denir.

Anüler yırtık hangi yaşlarda ortaya çıkar

Genç yaşlarda daha yumuşak jelimsi bir dokuya sahiptir. Bu da gençlerin hareketliliğine büyük katkı sağlar. İleri yaşlarda ise nükleus pulpozus sertleşir ve esnekliğini kaybetmeye başlar. Diskin dışında anulus fibrozis denilen halka şeklinde tabakalar halinde fibrotik, sert, kuşak tarzında dokular vardır. Anulus fibrozis katmanlar halindedir. Bu lifler gençlik çağından itibaren gerek travmalara bağlı olarak, gerekse yaşam biçiminin farklılıklarına bağlı olarak yırtılmaya başlar. Hatta çoğu zaman bu yırtıklar birleşerek diskin nispeten zayıf kısımlarını oluşturur. Bu durumda anormal yüklenmelerde, hatta bazen daha basit günlük olağan yüklenmelerde bile disk çekirdeğinin bu zayıf kısımları balonlaştırmasına sebep olur. Bu yırtıklar çok yaygındır. Çoğu zaman ağrıya sebep olmaz. Fakat bazı durumlarda şiddetli ağrılara sebep olur.  Bunlara Anüler yırtık veya anüler fissür denmektedir.

Diskin anülusu hafifçe kabarması durumuna disk bulgingi denir. Bu kabarma bazen daha fazla büyüyerek belirgin bir fıtık oluşturabilmektedir. Bu noktada, fıtıklaşma söz konusu olur. Ayrıca, disklerin dışındaki anüler lifler bazen yırtılabilir ve bu durumda diskin çekirdek kısmı tamamen dışarı taşabilir, bu da disk ekstrüzyonu veya halk arasında “fıtık patlaması” olarak bilinir. Bu sorunların her aşaması bazen ağrılı, bazen ise ağrısız olabilir. Genellikle gençlerde disk protrüzyonu, bir veya iki seviyede görülürken, orta ve ileri yaşlardaki kişilerin omurgasının her seviyesinde meydana gelebilir.

Anüler yırtık için uygulanan cerrahi teknikler nelerdir?

Anüler yırtıklarda uygulanan cerrahi teknikler, genel olarak mikrocerrahi ile minival invaziv girişimlerdir. Mikrocerrahi girişimleri 2-3 santimlik kesi mesafesinden yapılmaktadır. Mesafeye ulaşıldığında disk dikkatlice sahadan alınır. Yapılan bu cerrahi müdahale sonrası ortalama 3 hafta yataklı istirahat ve 4 ay sonra işe dönüş verilebilmektedir. Bu süreçte ağır işlerden ve ters hareketlerden mutlaka kaçınılması gereklidir.

Perkütan Hidrodiskektomi; anuler yırtık gelişen kişilere de uygulanabilir. Uygulama sonrası hekim kontrolü ve direktifleri ile bir hafta sonra sosyal hayata ve iş hayatına geri dönüş olabilmektedir. Elbette bu uygulamaya uygunluk durumu girişimi yapacak olan hekim tarafından değerlendirilmedir. Eğer Anuler yırtık tanısı konulduysa ana sayfadaki CD GÖNDER bölümünde belirtilen adımları takip ederek MR CD içeriğini bize gönderebilirsiniz.

Perkütan Hidrodiskektomi ile bel fıtığı cerrahisi yanı sıra Beyin Cerrahinin diğer tedavi seçenekleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

Disk Bulgingi

Disk Bulgingi, kronik bel ağrılarından sorumlu olan bir tablodur. Genellikle nörolojik sıkıntılara yol açmaz. Ancak kişilerde sürekli bel ağrısı yakınması ve sosyal huzursuzluğa neden olur. Böylece kişi günlük yaşam kalitesinden uzaklaşır ve iş hayatındaki başarısı da bu oranda azalır. DEVAMI

Video

Benzer Gönderiler