Anüler yırtık

Anüler yırtık” genel olarak; Lomber disklerin bir veya ikisinin birden ters bel hareketi, ağır ve dengesiz yük kaldırma, travma gibi nedenlerle yırtılmasıdır. Bu durum disk kapsülü içinde meydana gelen yırtılma çok şiddetli ağrılara neden olabilmektedir. Neredeyse kişinin tüm hareketlerini kısıtlayabilir. Bu tür sorunlarda tedavi süreci uzun zaman almaktadır. Normal şartlarda bu tip disklerde “açık cerrahi yöntemleri” ile müdahale edilmez.

Anüler yırtık
Anüler Yırtık

Anüler yırtık deyimi; radyoloji sonrası MR raporları değerlendirmesinde sık sık kullanılmaktadır. Omurlar arasında bulunan intervertebral disklerin bir birinden farklı iki kısmı vardır. Disk merkezi kısmında buluna doku jel kıvamındadır. Buna nükleus pulpozus  veya disk çekirdeği de denir.

Anüler yırtık kimlerde görülür

Genç yaşlarda daha yumuşak jelimsi bir dokuya sahiptir. Bu da gençlerin hareketliliğine büyük katkı sağlar. İleri yaşlarda ise nükleus pulpozus sertleşir ve esnekliğini kaybetmeye başlar. Diskin dış kısmında ise, anulus fibrozis adı verilen halka şeklinde tabakalar halinde fibrotik, sert, kuşak tarzında dokular bulunur. Anulus fibrozis katmanlar halindedir. Bu lifler gençlik çağından itibaren gerek travmalara bağlı olarak, gerekse yaşam biçiminin farklılıklarına bağlı olarak yırtılmaya başlar. Hatta çoğu zaman bu yırtıklar birleşerek diskin nispeten zayıf kısımlarını oluşturur. Bu durumda anormal yüklenmelerde, hatta bazen daha basit günlük olağan yüklenmelerde bile disk çekirdeğinin bu zayıf kısımları balonlaştırmasına sebep olur. Bu yırtıklar çok yaygındır ve çoğu zaman ağrıya sebep olmaz. Bazen de şiddetli ağrılara sebep olabilir.  Bunlara Anüler yırtık veya anüler fissür denmektedir.

Diskin anülusu hafif kabartmasına disk bulgingi adı verilmektedir. Bazen bu yırtıklardan taşan kısım biraz daha ilerleyerek daha büyük balonlaşmalara sebep olur. Bu gibi durumda fıtıklaşmadan bahsetmek gerekmektedir. Bazı durumlarda da diskin en dışında bulunan anüler lifler de yırtılmaktadır. Bu gibi durumlarda ise diskin çekirdek kısmı tamamen dışarı çıkar. Bu duruma “disk ekstrüzyonu” adı verilir. Halk arasında disk patlaması olarak da bilinmektedir. Tüm bu problemlerin her aşaması ağrılı veya ağrısız olabilir. Bu değişiklikler gençlerde genellikle bir veya iki seviyede olurken orta ve ileri yaşlarda omurganın her aralığında olabilir.

Cerrahi teknikler

Anüler yırtıklarda uygulnabilecek cerrahi teknikler, genel olarak mikrocerrahi ile minival invaziv girişimler yapılmaktadır. Küçük bir kesi ile disk mesafesine girilir ve tek mesafe disk boşaltılır. Bu girişim sonrası ortalama 3 hafta yataklı istirahat ve 4 ay sonra işe dönüş verilmektedir. Tabi ağır işler, dengesiz davranışlardan kaçınılması mutlaka önerilmektedir.

Anüler yırtık gelişen bazı kişilerde ise Perkütan Hidrodiskektomi girişimleri de yapılmaktadır.  Uygulama sonrası hekim kontrolü ve direktifleri doğrultusunda bir hafta gibi bir sürede sosyal hayata ve iş hayatına geri dönüş olabilmektedir. Elbette bu uygulamaya uygunluk durumu girişimi yapacak olan hekim tarafından değerlendirilmedir. Böyle bir tanıya sahipseniz ana sayfada bulunan CD GÖNDER adımında belirtilen adımlar ile MR CD içeriğinizi aktarabilirsiniz.

Bel fıtıklarında cerrahi teknikler

Perkütan Hidrodiskektomi ile bel fıtığı cerrahisi yanı sıra Beyin Cerrahinin diğer tedavi seçenekleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

İlginizi çekebilir

Disk Bulgingi

Disk Bulgingi, kronik bel ağrılarından sorumlu bir tablodur. Genellikle nörolojik sıkıntılara yol açmaz. Ancak kişilerde sürekli bel ağrısı yakınması ve sosyal huzursuzluğa neden olur. Kişi günlük yaşam kalitesinden uzaklaşır ve iş hayatındaki başarısı da bu oranda azalır. DEVAMI

Video

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


Bir Yorum Ekle