Disk Esktrüzyonu

Disk Ekstrüzyonu birçok kişi tarafından yanlış yorumlanmaktadır. Disk Ekstrüzyonu, intervertebral disk fıtıklaşmanın başlangıç aşamasıdır. Ağır işlerde çalışan kişilerde daha sıklıkla karşılaşılan disk ekstrüzyonu, kişilerde şiddetli bel ağrısı, bacaklarda yanma ve şiddetli sancı şikayetlerine neden olmaktadır.

Tarif edilen diğer disk hasarlarından tamamen farklı olan bu sorun, disk materyalinin tamamen kapsül dışına çıkması halinde görülmesini ifade eden duruma “ekstrüde olmuş disk” yani “Disk Ekstrüzyonu” denmektedir.

Tıbbi terminolojide ekstrüzyon, bir diskin fibröz halkasının kırıldığı ve bir prolapsus çekirdeğinin düştüğü bir durumu belirtir. Sonuncusu aynı zamanda 3-4 milimetreye kadar gider (bir damla su gibi sarkar) ve sinir köklerini tahriş eder.

Disk Ektrüzyonu
Disk Ektrüzyonu

İntervertebral fıtık oluşumu aşamalarında Disk Ekstrüzyonu

Bir intervertebral fıtığın oluşumu ile ekstrüzyonun oluşumundaki rolünü anlamak için uzun süreli gözlem gerekmektedir.

Tıbbi terminolojide ekstrüzyon, bir diskin fibröz halkasının kırıldığı ve bir prolapsus çekirdeğinin düştüğü bir durumu belirtir. Sonuncusu aynı zamanda 3-4 milimetreye kadar gider (bir damla su gibi sarkar) ve sinir köklerini tahriş eder.

Fıtık oluşumu aşamaları

Fıtık çıkıntısı üç aşamada oluşur. Öncelikle, söz konusu prolapsus, intervertebral disk maddesinin, fibröz halkayı kırmadan, fonksiyonel segmentin sınırlarının dışına düştüğü, meydana gelen prolapsusu meydana getirir. Su ve besin eksikliğinden dolayı, pulpus çekirdeğinin hareketliliği önemli ölçüde azalır.

Ekstrüzyon, çıkıntı oluşumundaki üçüncü aşamadır. Bu aşamada, lifli halkanın yırtılması ve çekirdeğin maddesinin omurun ötesine salınması vardır. Çoğu durumda, çekirdek omurganın boyuna ligamentiyle sınırlandığından, sinir köklerinde kuvvetli bir kompresyon gözlenmez. Bel ve sakral bölgelerdeki ekstrüzyondan bahsediyorsak, hastalık daha tehlikeli olabilir, çünkü sıklıkla siyatik sinirin sıkışmasına neden olur.

Disk Ekstrüzyonu geliştiğinde süreç şiddetli ağrılı ve sancılı olur. Artık tedavi seçeneği mikrocerrahi ile tedavi şekline dönüşür. Genellikle mikrocerrahi yöntemi ile tedavi edilebilen Disk Ekstrüzyonlarında minimal invaziv yöntemlerden transforaminal endoskopik diskektomi yolu da tavsiye edilmektedir. Minimal disk ekstrüzyonu gelişen durumlarda uygulanabilecek cerrahi teknikler arasında uygun ise Perkütan Hidrodiskektomi, uygun değil ise mikrocerrahi ya da açık cerrahi teknikleri kişinin daha hızlı iyileşmesine olanak sağlamaktadır. Böylece kişi sosyal ve iş hayatına kısa sürede geri dönebilmektedir.

İlginizi çekebilir

Disk Protrüzyonu

“Disk Protrüzyonu”, disk bulginginden daha fazla miktarda disk materyalinin disk dışına çıkması, omurilik kanalını daraltması, sağ veya solda disk sinir köklerine bası yapması hallerine denir. DEVAMI

Perkütan Hidrodiskektomi ile bel fıtığı cerrahisi yanı sıra Beyin Cerrahinin diğer tedavi seçenekleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

Video

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


Bir Yorum Ekle