Disk Ekstrüzyonu bir çok kişi tarafından yanlış yorumlanmaktadır. İntervertebral disk fıtıklaşmanın başlangıç aşamasıdır. Genellikle şiddetli bel ağrısı, bacaklarda yanma ve şiddetli sancı şikayetlerine neden olmaktadır. Ağır işlerde çalışan kişilerde daha çok görülür.

Tarif edilen diğer bel fıtığı hastalıklarından tamamen farklıdır. Disk materyalinin tamamen kapsül dışına çıkması halinde olur. Bu duruma “ekstrüde olmuş disk” yani “Disk Ekstrüzyonu” denmektedir.

Terminolojide ekstrüzyon, bir diskin fibröz halkasının kırıldığı ve bir prolapsus çekirdeğinin düştüğü bir durumu belirtir. Sonuncusu aynı zamanda 3-4 milimetreye kadar gider (bir damla su gibi sarkar). Sinir köklerini tahriş eder.

Disk Ektrüzyonu
Disk Ektrüzyonu

İntervertebral fıtık oluşumu aşamalarında Disk Ekstrüzyonu

Bir intervertebral fıtığın oluşumu ile ekstrüzyonun oluşumundaki rolünü anlamak için uzun süreli gözlem gerekmektedir.

Fıtık oluşumu aşamaları

Fıtık çıkıntısı üç aşamada oluşur. Söz konusu prolapsus, intervertebral disk maddesinin fibröz halkayı kırmadan, fonksiyonel segmentin sınırlarının dışına düşmesidir. Bu durum prolapsusu meydana getirir. Su ve besin eksikliğinden dolayı, pulpus çekirdeğinin hareketliliği önemli ölçüde azalır.

Ekstrüzyon, çıkıntı oluşumundaki üçüncü aşamadır. Bu aşamada, lifli halkanın yırtılması ve çekirdeğin maddesinin omurun ötesine salınması vardır. Çoğu durumda çekirdek omurganın boyuna ligamentiyle sınırlandığı için sinir köklerinde kuvvetli bir kompresyon gözlenmez. Eğer bel ve sakral bölgelerdeki ekstrüzyondan bahsediyorsak hastalık daha tehlikelidir. Çünkü sıklıkla siyatik sinirin sıkışmasına neden olur.

Disk Ekstrüzyonu geliştiğinde süreç şiddetli ağrılı ve sancılı olur. Artık tedavi seçeneği mikrocerrahi ile tedavi şekline dönüşür. Genellikle mikrocerrahi yöntemi ile tedavi edilebilen Disk Ekstrüzyonlarında minimal invaziv yöntemlerden transforaminal endoskopik diskektomi yolu da tavsiye edilmektedir. Minimal disk ekstrüzyonu gelişen durumlarda uygulanabilecek cerrahi teknikler arasında uygun ise Perkütan Hidrodiskektomi uygulanabilir.

Uygun değil ise mikrocerrahi ya da açık cerrahi teknikleri kişinin daha hızlı iyileşmesine olanak sağlamaktadır. Böylece kişi sosyal ve iş hayatına kısa sürede geri dönebilmektedir.

Disk Protrüzyonu

Disk Protrüzyonu, disk bulginginden daha fazla miktarda disk materyalinin disk dışına çıkması, omurilik kanalını daraltması, sağ veya solda disk sinir köklerine bası yapması hallerine denir. DEVAMI

Perkütan Hidrodiskektomi ile bel fıtığı cerrahisi yanı sıra Beyin Cerrahinin diğer tedavi seçenekleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

Video

Benzer Gönderiler